הצלחה בתיק של דקירת צעיר בגבעת אולגה

שנתיים מאסר וקנס כספי בלבד לדוקר לאחר שהוכח כי "המעשה הקטלני בוצע במצב דברים הקרוב להגנה עצמית".

27/07/2017

הצלחה בתיק של דקירת צעיר בגבעת אולגה
מקרה של דקירה בגבעת אולגה לפני כשנה החל כתיק רצח והסתיים בשבוע שעבר בעונש מינימלי ובהישג למשרדנו, עת הצליחו עורכי הדין טומי נדשי ותומר אשש לשכנע את שופט בית המשפט המחוזי, השופט רון שפירא, כי מדובר במקרה שהוא על סף ההגנה העצמית, ולא בתיק הריגה המצדיק מאסר ממושך כפי שדרשה הפרקליטות.

ראשיתו של האירוע לפני כשנה, אז התעמת הנאשם, דוד תייר, עם צעיר ערבי במסעדה בגבעת אולגה ולאחר שיצא את המסעדה, התפתח מחוצה לה עימות עם חבורת צעירים אשר התגודדה במקום והגיעה במטרה לסייע לצעיר להיחלץ מתייר. תייר, הבחין בחבורה והחל להימלט מהמקום כאשר שלושה מהצעירים רודפים אחריו, אחד מהם עם קרש בידו. בשלב זה, הניף תייר סכין לעבר התוקף, ועל פי המתואר בכתב האישום, דקר אותו בצווארו. התוקף, הילאל משראקה, הובהל לבית החולים, שם נפטר מפצעיו.

עורכי דינו של תייר, הסנגורים טומי נדשי ותומר אשש, טענו מתחילת הדיונים כי מדובר ב"תיק הגנה עצמית קלאסי", בו נדרש המותקף להגן על עצמו ועל חייו מפני חבורת צעירים הדולקת אחריו ומבקשת לפגוע בו. השופט שפירא אמנם קבע כי לתייר יש חלק בהסתבכות המקרה, אולם הסכים עם טענת עורכי הדין נדשי ואשש כי הנאשם הותקף קשות לפני שפעל באופן שהינו על סף ההגנה העצמית.

תייר, יש לציין, הודה ברוב העובדות כבר בחקירה הראשונית וטען לאורך כל הדרך כי מדובר בהגנה עצמית ותו לא. מאז האירוע, כך סיפר בבית המשפט, הוא סובל מפוסט טראומה המעיקה על שגרת חייו ואינה נותנת לו מנוח. תייר הביע נכונות להשתקם ולעבור למסלול חיים נורמטיבי והביע צער וכאב על המקרה ועל משפחת המנוח.

על אף שהעונש המרבי הקבוע בחוק על הריגה הוא עשרים שנות מאסר, התרשם השופט שפירא מדבריו הכנים של תייר והתחשב בעובדה שאין בעברו הרשעות אחרות וגזר עליו שנתיים מאסר בפועל (בניכוי ימי המעצר) ושנה אחת על תנאי, בנוסף לקנס כספי של 75 אלף שקלים אותם ישלם כפיצוי למשפחת המנוח.

"מדובר באירוע שתחילתו בהתנהגות לא ראוייה שגררה הסלמת אלימות", פסק השופט שפירא והוסיף כי "בסופו של המפגש האלים מצא עצמו הנאשם במצב של סיכון, הגיב בקלות דעת ובצורה הקרובה לאוטומטיזם וגרם לתוצאה הקטלנית".

עו"ד נדשי ועו"ד אשש מסרו בתגובה: "כמו שטענו מלכתחילה מדובר בתיק של הגנה עצמית באופיו והשופט שפירא קיבל את כל טיעוני ההגנה לעונש וקבע כי אכן מדובר במקרה שהוא על סף ההגנה העצמית. הנאשם הותקף על ידי חבורה שתקפה אותו עם קרש וחפצים אחרים ועל מנת למלט את עצמו מהתקיפה פעל להגן על עצמו ועל כן נגזר עליו עונש קל של שנתיים מאסר מיום מעצרו. בעוד חמישה חודשים יוכל הנאשם להשתחרר במידה ויופחת שליש ממאסרו".