מדוע זיכה בית המשפט נאשמת בהחזקת 60 גרם סם מסוג חשיש?

חיפוש לא חוקי בביתה של נאשמת הביא לזיכוייה בבית המשפט.

22/11/2016

מדוע זיכה בית המשפט נאשמת בהחזקת 60 גרם סם מסוג חשיש?
(צילום: Københavns Politi)

נאשמת כבת 50 מקרית אונו זוכתה מאשמת החזקת סמים שלא לצריכה עצמית בבית משפט השלום בתל אביב, זאת בשל חיפוש לא חוקי של המשטרה בביתה.

על פי כתב האישום, הגיעו שוטרים לבצע חיפוש בדירתה של האישה על פי צו של בית המשפט. על אף שלא נמצאו סמים בדירה, התנהגותה של האישה עוררה את חשדם של השוטרים שביקשו לערוך חיפוש על גופה וטענו בפניה כי לדירה עתידה להגיע שוטרת שתעשה זאת וכי מוטב לה "להוציא לבד" את מה שיש עליה. בלחץ השוטרים, הוציאה הנאשמת מחזייתה חומר החשוד כסם מסוג חשיש במשקל של כ-60 גרם.

כנגד האישה הוגש כתב אישום, אך עד מהרה התברר כי החיפוש בביתה לא היה חוקי משום שלא היו בדירה שני עדים כמתחייב בחוק. השופט שמאי בקר מבית משפט השלום בתל אביב זיכה מיד את האישה, עוד בטרם התקיים דיון בעניינה, אך מחלקת התביעות הגישה ערעור לבית המשפט המחוזי בטענה כי הסם נמצא על גופה של הנאשמת ולא בביתה, ועל כן החיפוש נחשב כחוקי.

הפעם התקיים דיון בעניין, אך גם במקרה זה פסק השופט בקר לטובת הנאשמת וקבע כי "אין בידי לקבל טענה זו. אני מוצא, בכל הכבוד, כי האבחנה בין החיפוש ה'קטן', לבין החיפוש ה'גדול', בין החיפוש על האשה, לבין החיפוש בדירה בה שהתה, בהתאמה, הוא מלאכותי, וקבלתו סותרת את אחת ממשימותיו של בית המשפט – עמידה על משמר זכויות האזרח, האזרח הקטן, אל מול השלטונות".

מקרה זה אינו הראשון בו מזוכה אדם בבית המשפט משום עבודה משטרתית שאינה עולה בקנה אחד עם החוק. פעמים רבות, אולי משום הלהט למצוא הוכחות מרשיעות, ממהרות המשטרה והפרקליטות להגיש כתבי אישום על מנת לסיים את ההליך במהירות האפשרית, ולשם כך מסתייעות גם בחקיקה דוגמת "חוק המישוש" שאושר בתחילת השנה במליאת הכנסת ומעניק למשטרה סמכויות נוספות בנוגע לחיפושים. מצב זה יוצר לעתים מצב בו מוגשים כתבי אישום מלאים "חורים", אשר מוגשים תוך רמיסת זכויות החשודים והפעלת שיטות חקירה מניפולטיביות ושנויות במחלוקת.

לאור זאת יש לזכור כלל מנחה אחד פשוט - כולנו חפים מפשע עד אשר הוכחה אשמתנו בבית המשפט. תרגילי חקירה, מניפולציות רגשיות וניסיונות "לכופף" את החוק  ככל הנראה לעולם יתקיימו, אך ייעוץ משפטי נכון ומקצועי מעורך דין פלילי מנוסה אשר יידע לעמוד על זכויותיכם במלואן, עשוי להיות ההבדל בין הרשעה לבין זיכוי.
לקריאת הכתבה המלאה מאתר "ישראל היום" - לחצו כאן.