"יסודות של חיזור" או הטרדה מינית?

לאחרונה, צפות ועולות מעל לפני השטח האשמות מתוקשרות בהטרדה מינית מצד אישי ציבור. זמן טוב להזכיר את הגבול השברירי שעובר בין הטרדה מינית לבין מעשי חיזור לגיטימיים.

15/11/2016

המועמד לנשיאות ארה"ב, דונאלד טראמפ, העיתונאים עמנואל רוזן וארי שביט, השר לשעבר רחבעם זאבי ז"ל, השחקן משה אבגי - אם אתם מחפשים מכנה משותף לכל השמות הללו, כנראה שתמצאו אותו בכותרות העיתונים מהשנה האחרונה שייחסו להם האשמות בהטרדה מינית של נשים.

האשמה בהטרדה מינית, יאמר לכם כל עורך דין פלילי, היא האשמה שאין להקל בה ראש. פעמים רבות התנהגות הנראית לצד אחד נורמטיבית ולגיטימית, עלולה להיתפס כהטרדה מינית על ידי הצד השני, ובעוד שאין עורך דין פלילי או שופט שיכול לקבוע את גבולותיו המוסריים של אדם, הגבולות החוקיים משותפים לכולם ומחייבים כל אדם באשר הוא.


מהי הטרדה מינית?

על פי החוק למניעת הטרדה מינית, התשנ"ח-1998, הטרדה מינית מוגדרת כהצעות חוזרות ונשנות, אשר יש בהן אופי מיני, המופנות כלפי אדם אחר אשר אינו מגלה עניין במטריד ואף הראה לו זאת. כמו כן, כל מעשה של סחיטה באיומים של מעשה בעל אופי מיני, התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם משום נטייתו או העדפותיו המיניות נחשבים להטרדה מינית, וכן פרסום משפיל של תצלום, סרט או הקלטה של אדם, המתמקד במיניותו, ללא הסכמתו.

יצויין כי במידה וקיימים בין המטריד והמוטרד יחסי מרות או תלות, לא חלה על המוטרד החובה להראות למטריד כי אינו מעוניין בהצעותיו על מנת שהדבר ייחשב כהטרדה מינית.

תת סעיף (חמור יותר) של הטרדה מינית הוא התנכלות - פגיעה, מכל סוג שהוא, אשר מקורה בהטרדה מינית, או בתלונה שהוגשה בגין הטרדה מינית.

הטרדה מינית והתנכלות, מעבר לעובדה שהן מהוות עבירה פלילית, הינן גם עוולות אזרחיות שבגינן ניתן לתבוע פיצויים עד לסך של 50,000 ש"ח, ללא הוכחת נזק.


האצבע הקלה על ההדק

בלא מעט מקרים, בין אם הם מתוקשרים ובין אם לאו, תלונות על הטרדה מינית מסתיימות בסגירת התיק תוך זמן קצר לאחר בירור מעמיק של העובדות. כאשר התלונה מוגשת כנגד אדם אלמוני ולא מוכר, הרי שהנזק שעלול להיגרם לו אמנם אינו נעים, אך על פי רוב הוא דועך עם הזמן והנזק הפוטנציאלי שעשוי להיגרם קטן יחסית.

בעיה גדולה יותר נעוצה בפרשות מתוקשרות בהן מואשמים אנשי ציבור, מפורסמים למיניהם בעבירות של הטרדה מינית לכאורה. מיטב עורכי הדין הפליליים יכולים להביא לכך שבסוף ההליך תצא לאור חפותם של החשודים, אך את הנזק הציבורי והתדמיתי קשה מאוד לתקן - החל מחרם מקצועי על שחקנים או אמנים ועד "לינץ'" תקשורתי עוד בטרם הובהרו העובדות לאשורן. בעידן תקשורת ההמונים והרשתות החברתיות, כל דאלים גבר וכל אדם יכול להיות עיתונאי לרגע. יש לזכור כי במאה ה-21 לפגיעה אנושה כזו בשמו הטוב של אדם עשויות להיות השלכות חמורות על חייו האישיים, פרנסתו ותדמיתו רק משום פרסום כוזב ולא אחראי. לכן, יש תמיד לנקוט במשנה זהירות טרם פרסום האשמות חמורות כלפי כל אדם, קל וחומר כלפי איש ציבור.


התייעצו עם עורך דין פלילי

בכל מקרה של האשמה, בין אם האשמת שווא ובין אם לאו, בעבירה של הטרדה מינית רצוי מאוד, ואף חובה, להיוועץ בעורך דין פלילי עוד בטרם החקירה המשטרתית. יש בכוחו של ייעוץ משפטי מוקדם למנוע הסתבכות מאוחרת יותר ולעורך דין פלילי מנוסה יש את היכולת לסייע לחשוד להציג את גרסתו בצורה אחידה וסדורה, לאחר הבנת נסיבות העניין, לטובת התנהלות נכונה במסגרת חקירת המשטרה. יש לזכור שקו הגנה נכון יכול לעשות את ההבדל, שלפעמים מיטשטש, בין מעשה לגיטימי לבין עבירת הטרדה מינית ועשוי למנוע הפללה שלא לצורך.