קנאביס רפואי - מי זכאי וכיצד ניתן לקבל היתר לשימוש.

בשנים האחרונות אנו עדים לשינויים מהותיים בהתייחסות מערכת החוק והבריאות לנושא המריחואנה הרפואית, אשר הוכחה כיעילה להקלה על כאבים ולשיפור מצבם של חולים במחלות מסוימות. גם אם אתם צורכים מריחואנה רפואית באישור, עדיין חשוב שתדעו מספר דברים חשובים.

27/09/2016

קנאביס רפואי - מי זכאי וכיצד ניתן לקבל היתר לשימוש.
קנאביס רפואי הוא חומר שהוכח כמקל על חולים בסוגים שונים של מחלות וגם כמונע כאבים הנגרמים מבעיות רפואיות שונות. משרד הבריאות, באמצעות ספקים חיצוניים שונים, מספק לזכאים קנאביס רפואי על פי קריטריונים קשיחים ונהלים פנימיים שנועדו להסדיר את החלוקה וההפצה של החומר לחולים הזכאים ולמנוע את הגעתו "לידיים הלא נכונות".

לדעתי, בשנים האחרונות בהחלט ניכר שינוי לטובה במדיניות המשרד, אשר הגמיש מעט את הקריטריונים לקבלת התרופה, התיר לחברות נוספות להיכנס לשוק החלוקה וההפצה ומקדם מהלך שבסיומו ינתן גם לרופאי משפחה היתר להעניק מרשם לקנאביס רפואי לזכאים. יחד עם זאת, למרות השינויים והפתיחות המבורכת, קיימות גם מספר הגבלות ותקנות שחשוב להיות מודעים אליהן, ולפעול בהתאם.


מי זכאי לקנאביס רפואי?

השימוש הרפואי בצמח הקנאביס, על צורותיו השונות הוכח, כאמור, כיעיל לטיפול בבעיות רפואיות שונות ואף מומלץ כיום על פני תרופות אחרות על ידי רופאים וחוקרים מובילים בתחום. הקנאביס יכול להיות יעיל בשיכוך כאבים, עירור תאבון, הקטנת תופעות לוואי של מחלות וכדומה. למרות זאת, יש לזכור כי  שימוש במריחואנה רפואית ללא אישור בתוקף של משרד הבריאות אינו חוקי ומהווה עבירה פלילית העלולה לגלגל כתב אישום לפתחו של המשתמש.

הסדרת הצריכה של קנאביס רפואי מעוגנת בסעיף 12 לפקודת הסמים המסוכנים, במסגרתו נקבע כי "השימוש בסם מסוכן מותר אם הוא לצורך ריפוי והסם סופק למשתמש מאת רוקח, רופא או רופא וטרינרי בתנאים האמורים בסעיף 11(3) או סופק על פי רישיון".

המשמעות היא שרק אדם אשר קיבל אישור מרופא וממשרד הבריאות לצריכת התרופה, רשאי  לרכוש אותה וזאת רק מספק אשר קיבל היתר לכך מטעם המדינה.

המחלות אשן בגינן ניתן היתר לשימוש בקנאביס כתרופה מצויות בנוהל הפנימי של משרד הבריאות וכוללות על פי רוב קבוצות מחלות מסוימות מהתחום האונקולוגי, גסטרואונקולוגי, כאב, מחלות זיהומיות ונוירולוגיות ומחלות הכוללות טיפולים פליאטיביים. לצד רשימה זו קיימים גם מקרים של פוסט טראומה ורשימת מקרים חריגים אשר בגינם יכול משרד הבריאות לאשר, על פי שיקול דעתו, שימוש בקנאביס לצרכים רפואיים.


התהליך לקבלת היתר לשימוש בקנאביס רפואי


כל חולה שמעוניין לקבל מרשם לשימוש בקנאביס רפואי חייב לעשות זאת דרך פניה לרופא המומחה המטפל בתחום הרלוונטי. השלב הראשון הוא קבלת המלצה רפואית לשימוש בקנאביס מטעם הרופא המומחה. המלצה זו אמורה להיות מפורטת ככל הניתן ולכלול את חוות דעת הרופא על מחלתו של המטופל, פירוט התסמינים מהם הוא סובל, מדוע לדעתו קנאביס רפואי יכול להועיל למטופל במצבו, כיצד הוא הגיב לטיפול בתרופות אחרות והאם הן גרמו לשיפור כלשהו במצבו וכל פרט נוסף שיש בו כדי לסייע להמלצתו להתקבל.

כמובן שעל מנת שהמלצה זו תהיה קבילה במשרד הבריאות, עליה להיתמך בנתונים מדעיים רבים ככל הניתן - תוצאות בדיקות, מדידות וגיליונות מעקב רפואיים. ההמלצה מועברת אל הרשות המוסמכת לעניין זה במשרד הבריאות (יק"ר - היחידה לקנאביס רפואי), ובמידה וניתן ההיתר לשימוש בקנאביס רפואי, יהיה על המטופל להישאר במעקב תלת חודשי אצל הרופא המטפל.


אז יש לי היתר לקנאביס רפואי. מה מותר לי לעשות איתו?

ראשית, חשוב להבהיר כי התקנות אוסרות בכל מקרה על מתן של יותר מחמישים גרם קנאביס בחודש למטופל. את התרופה יש להחזיק ולצרוך בהתאם להנחיות ולהמלצות הרפואיות בלבד, ובכל מקרה בו נדרש להחזיק או לצרוך אותה מחוץ לבית, יש לוודא כי אתם נושאים אתכם גם את האישור ממשרד הבריאות.

בנוסף, היתר לשימוש בקנאביס רפואי אינו מתיר בשום אופן לעשות בו כל שימוש אחר, דוגמת סחר או אפילו לתת קצת במתנה לחבר. פעולות אלו נחשבות לסחר בסם מסוכן ועלולות להוביל לכתב אישום חמור ואף לעונש מאסר. בהמשך לכך, גם שידול אחרים להשתמש בתרופה הוא אסור ומהווה עבירה פלילית.

כמובן שאסור גם לגדל באופן עצמאי את התרופה או לרכוש אותה במקום אחר זולת החברות המורשות לכך על פי החוק. מוטב גם שלא להחזיק בביתכם כמויות גדולות מהמותר במרשם, גם אם הצטברו לאורך תקופה,  שכן מעשה זה עלול להוביל לאישום בהחזקת סם מסוכן למטרות סחר.

רישיון ההחזקה והשימוש בקנאביס קובע כי בזמן השימוש בתרופה אין לבצע כל פעולה הדורשות ריכוז, ובכלל זה גם נהיגה ברכב. לפני מספר שנים עלה לכותרות נושא הנהיגה תחת השפעת קנאביס רפואי, כאשר התסריטאי רן שריג (שהוא בעל אישור ממשרד הבריאות לשימוש במריחואנה רפואית), נראה מעשן קנאביס בזמן נהיגה בצילומי התכנית "מסודרים". כנגד שריג הוגש כתב אישום ורישיונו נשלל לשנתיים.

בעקבות המקרה הנושא נדון, ומשרד הבריאות קבע כי חולה אשר נטל מריחואנה רפואית יוכל לנהוג רק שש שעות לאחר נטילת התרופה. הסיבה לכך היא שהחומר נמצא במינונים גבוהים במחזור הדם לאחר השימוש, והשפעתו מצטמצמת למינימום רק בחלוף כמה שעות. מגבלה זו נכונה רק לגבי הנוהגים ברכב פרטי, ולנהגים הנוהגים ברכב מסחרי או ציבורי אסור השימוש במריחואנה כלל.הקושי העיקרי הקיים היום במתן היתר לשימוש בקנאביס רפואי הוא הצורך בשכנוע הרשות להכיר במצבו של החולה ככזה שעשוי להפיק תועלת רפואית מן השימוש בקנאביס וכן עמידה בכל הקריטריונים הנדרשים לשם כך. אולם, במידה ואתם עומדים בקריטריונים הנדרשים וחשים כי ניסיתם את כל האפשרויות האחרות, ניתן לסייע לכם בקבלת ההיתר מול משרד הבריאות.

פניה לייעוץ משפטי אצל עורך דין עשויה לקצר את התהליך עבורכם, זאת במידה ואתם עומדים בקריטריונים הבסיסיים שנקבעו על ידי משרד הבריאות, ולהעניק מעט מזור לסבלכם הגדול גם כך.