"החובה להלשין"

אי מניעת פשע היא עבירה פלילית לכל דבר ועניין.

24/09/2016

אי מניעת פשע היא עבירה פלילית מסוג "עוון". סעיף 262 לחוק העונשין קובע כי "מי שידע כי פלוני זומם לעשות מעשה פשע ולא נקט כל האמצעים הסבירים למנוע את עשייתו או את השלמתו, דינו - מאסר שנתיים". 

על אף שההיסטוריה מלמדת כי העמדה לדין, קל וחומר הרשעה, על סעיף זה אינה נפוצה בישראל, העבירה נחשבת כאמור לעבירה חמורה וכל עורך דין פלילי יודע לומר כי לעתים אי מניעה של פשע עלולה להיות חמורה יותר מהפשע עצמו. בשנים האחרונות התוודענו בעיקר לשני מקרים מפורסמים: הרשעתה של מרגלית הר-שפי באי מניעת פשע משום שנמנעה מלדווח על כוונתו של יגאל עמיר לרצוח את ראש הממשלה; ומקרה נוסף, משנת 2009, בו הורשעו ארבעה צעירים שהיו חלק מקבוצת אנשים שתקפה באלימות את אריק קרפ בחוף תל ברוך וגרמה למותו. הם הורשעו בשנת 2011 וערעורם על ההחלטה נדחה. 

הסיבה העיקרית למיעוט ההרשעות על סעיף זה היא הקושי לקבוע האם ומתי ידע אדם על פשע שעמד להתבצע והקושי, הגדול עוד יותר, להוכיח זאת. למעשה מדובר בחוק העוסק במחשבותיו של אדם, ועל כן לא ממהרים בתי המשפט להרשיע בני אדם על סמך מחשבותיהם. 

בשבוע שעבר גזר בית המשפט המחוזי בישראל עשרים שנות מאסר על אדם שהורשע באונס במרמה בבת משפחה, ניסיונות אונס, מעשי סדום ומעשים מגונים בארבע בנותיה של בת זוגו. בת הזו, אמן של הבנות, הורשע גם היא באי מניעת פשע ואי דיווח ונדונה לשנת מאסר אחת. 

עורכת הדין רנית בר און מפרקליטות מחוז תל אביב אמרה בעניין זה כי "אמן של המתלוננות אפשרה לנאשם את ביצוע עבירות המין, סייעה למעשה מגונה באחד מהמקרים, וביצעה מעשי התעללות קשים באחת מבנותיה. הנאשם ניצל באופן בוטה וציני את האמון המלא שנתנו בו המתלוננות וביצע את העבירות בביתן, אשר היה אמור להיות מקום מבטחים עבורן".

חשוב להדגיש בהקשר זה שגם אם מקרים מעטים יחסית מסתיימים בהרשעה, החוק שריר וקיים, ואי דיווח על מעשה פשע מהווה עבירה בטוה עליו. 
עוד חשוב לומר כי בכל מקרה בו יש לכם ספק - אין ספק. אם הייתם עדים למעשה שאינכם בטוחים אם הוא מהווה עבירה על החוק או פשע, או אם נחשדתם באי מניעת פשע, עם או בלי כוונה מוקדמת, באפשרותכם תמיד להתייעץ עם עורך דין פלילי על מנת לדעת מהן זכויותיכם ולהגן עליהן.  

לכתבה המלאה באתר ynet לחצו כאן