בית המשפט העליון זיכה, לאחר ערעור, אדם שהורשע באונס תינוק

בית המשפט העליון זיכה אתמול את ניסים חדאד, איש עסקים שהורשע באונס ובמעשה סדום של תינוק כבן שנה וחצי ונגזרו עליו 17 שנות מאסר, מתוכן ריצה בפועל כשנתיים. 

07/09/2016

לפני כשנתיים וחצי הרשיע בית המשפט המחוזי את ניסים חדאד בביצוע מעשה סדום וגרימת חבלה חמורה בתינוק כבן שנה וחצי. השופטים שאול שוחט וד"ר דפנה אבניאלי פסקו כי "העבירות בהן הורשע הנאשם והנסיבות הקשות בביצוען הן ייחודיות ואין להן אח ורע בתולדות עבירות המין במקומותינו", וגזרו עליו 17 שנות מאסר בפועל ועוד שנתיים מאסר על תנאי, על אף שטען כל העת לחפותו. 

אתמול, בהחלטה דרמטית, זיכה בית המשפט העליון את חדאד ברוב של שני שופטים נגד אחד מכל ההאשמות המיוחסות לו. השופט סלים ג'ובראן שעמד בראש ההרכב כתב בהחלטתו: "לאחר שעיינתי בנימוקי הערעור ובעיקרי הטיעון מטעם המשיבה, ולאחר שמיעת טענות הצדדים בפנינו, הגעתי לכלל מסקנה כי דין הערעור להתקבל [...] אין כל ראיה ישירה הקושרת את המערער לעבירת מעשה הסדום המיוחסת לו, והרשעתו במסגרת הכרעת דינו של בית המשפט המחוזי מבוססת על מארג של ראיות נסיבתיות".

זוהי החלטה משמעותית של בית המשפט העליון אשר מעמידה במרכז את חזקת החפות של אדם כל עוד לא הוכחה אשמתו מעבר לכל ספק סביר. השופטים מתחו ביקורת רבה על חקירתו של חדאד ועל הקביעות החד משמעיות של החוקרים הפתולוגיים, וקבעו כי למרות שמדובר במקרה יוצא דופן ובהחלטה קשה מבחינה אישית ורגשית, אשר הדירה שינה מעיניהם, אין ראיות שמוכיחות באופן חד משמעי שהפציעות שנגרמו לילד נבעו ממעשה סדום וקושרו את חדאד למעשה. 

מקרה זה מהווה הוכחה נוספת לכך שגם במקרה של הרשעה, יש חשיבות רבה מאוד להיוועצות עם עורך דין פלילי מנוסה אשר יבחן לעומק את חומר הראיות ואת כתב האישום, ובמידת הצורך יפעל לייצוג חוזר של הנאשם למען הוצאת הצדק והאמת לאור. 

לקריאת הכתבה המלאה לחצו כאן.