פיתוי-בינוי

מתכננים בשכונה שלכם פרויקט פינוי בינוי? מצוין. 
חברות הנדל"ן מנסות דרכים יצירתיות במיוחד על מנת לשכנע אתכם לחתום. כדי להגן על זכויותיכם, אל תתפתו לחתום לפני ייעוץ משפטי.

12/07/2016

פיתוי-בינוי
פרויקטים של פינוי בינוי יוצאים לדרך בערים שונות בארץ בקצב מסחרר. יחד עם זאת, יש לזכור כי מדובר בעסקת נדל"ן לכל דבר, שהיא על פי רוב מורכבת ובעלת היקפים גדולים המעלות שאלות של מימון, תכנון ארוך טווח, ביטוח ומיסוי.

חברות הנדל"ן מצידן מנסות לפתות את הדיירים בכל דרך יצירתית אפשרית על מנת להביא להסכמתם למימוש הפרויקט. ידיעה שפורסמה ב"גלובס" מגלה כי חברת "הכשרת היישוב" מעניקה הטבות מפליגות בדמות חופשות בחו"ל לתושבים אשר יצליחו להשיג מספר רב של חתימות דיירים על הסכמה לפרויקט.

הגימיק הוא כמובן חוקי, אך יש לזכור כי עסקת פינוי בינוי היא עסקה מורכבת וטמונים בה סיכונים לא מעטים לדיירים. החוזה המשפטי בעסקאות פינוי בינוי אינו חוזה סטנדרטי אלא חוזה מורכב יותר, המחייב התייחסות מפורטת ומדויקת להיבטים רבים, כמו פירוט של התמורות וקביעת מנגנון פיצוי לחריגה מהן, ערבויות, ביטוחים וקביעת תנאים לתוקף ההסכם, שלמעשה צריך להוות את רשת הביטחון מפני תרחישים שעלולים לסכן את הנכס.

לא אחת, דיירים מתקשרים מראש עם מתווכים או ישירות עם נציגים מטעם היזם, שמבטיחים להם הבטחות בתמורה לבלעדיות של יזם ספציפי שהוא זה שיבצע את הפרויקט, מאחר שהם למעשה לא נדרשים לשלם כביכול שקל מכיסם. אלא, שבמצב זה הדיירים מוותרים למעשה מראש על כל יכולות המיקוח שלהם ונקשרים מראש ליזם אחד, שלפעמים, בהמשך הדרך, אינו מוכיח את עצמו ואינו מרצה את הדיירים מכל מיני סיבות.

לכן, ההמלצה היא תמיד להסתייע בעורך דין מנוסה כצעד ראשון בכניסה לפרויקט פינוי בינוי. תפקיד עורך דין בעסקת נדל"ן אינו פורמלי בלבד: עורך הדין מהווה את רשת ההגנה על זכויות הדיירים ואת הביטחון לכך שהיזם עומד בתנאי ההסכם. משום כך, שאלת ייצוג הדיירים בעסקת פינוי בינוי הינה חשובה לאין ערוך וליווי עורך דין מקצועי ומנוסה בתחום הינו הכרחי ועשוי להוות את ההבדל בין עסקה מוצלחת לעסקה כושלת.