לגליזציה של קנאביס היא לא מילה גסה

הגיע הזמן לומר את האמת - מריחואנה אינה סם מסוכן יותר מאלכוהול או טבק

15/06/2016

לגליזציה של קנאביס היא לא מילה גסה
בשבוע שעבר החלה חברת הכנסת שרן השכל (ליכוד) לקדם הצעת חוק שתהפוך את הצריכה האישית של מריחואנה לעבירה הנושאת בצידה קנס כספי בלבד, ותבטל את הרישום הפלילי בעקבות כך. אולם, בעקבות התנגדות המשרד לביטחון פנים ומשטרת ישראל, ולאחר דין ודברים עם השר לבטחון פנים, גלעד ארדן, הוחלט בשלב זה למשוך את הצעת החוק ולהקים צוות בדיקה בנושא אי הפללה של צרכני קנאביס שיגיש מסקנותיו בתוך חודשיים.

חשוב לומר - אי הפללה הוא צעד ראשון והכרחי על מנת להפסיק את האיוולת של הפיכת כמיליון אזרחים ואזרחיות (על פי ההערכות) לעבריינים בגין מעשה נורמטיבי, לעיתים יומיומי, שאינו פוגע באיש. עשרות אלפי תיקים נפתחים בשנה על שימוש או החזקת מריחואנה. חלק גדול מהם לאזרחים נורמטיביים, עובדים, יצרנים ומתפקדים שרישום כזה מכתים את שמם הטוב, פוגע בסיכוייהם לעבוד או ללמוד במקומות מסוימים ומשית עומס מיותר על מערכת אכיפת החוק ובתי המשפט העמוסים לעייפה גם כך.

מהלך זה צריך להיות מהלך ביניים שיוביל ללגליזציה מלאה של קנאביס, לרבות פיקוח ורגולציה על מכירת וצריכת החומר, עם ההגבלות הנדרשות בחוק. קנאביס אינו סם מסוכן. ודאי לא יותר מאלכוהול הנמכר באופן חוקי לכל דורש. פיקוח על מכירתו וצריכתו יובילו להסדרת השוק הפרוץ, לכסף רב שיכול להגיע ממיסוי, מתיירות וממוצרים נלווים, ובעיקר להפסקת הכתמת שמם של אזרחים רבים על לא עוול בכפם. 

מוזמנים להקליק כאן ולקרוא את המאמר המלא שלי בנושא לגליזציה באתר nrg