נאשם זוכה משום שהמשטרה לא יידעה אותו בדבר זכות השתיקה

נאשם בהחזקת סכין זוכה בבית משפט השלום ברמלה, לאחר שזה קבע כי תושאל בניגוד לחוק ומבלי שהובא לידיעתו כי הוא רשאי לשמור על זכות השתיקה ולהתייעץ עם עורך דין.

31/05/2016

 אדם שנתפס לפני כארבע שנים באזור רמלה ובחיפוש בכליו נמצא סכין הובא לחקירה בתחנת המשטרה בעקבות כך. בחקירתו טען כי נשא את הסכין לצרכי הגנה עצמית והוגש נגדו כתב אישום על החזקת סכין שלא למטרה כשרה.

בדיונים בעניינו בבית משפט השלום ברמלה התבהר כי עיכוב הנאשם היה בניגוד לחוק כיוון שבשום שלב לא הודיעו לו השוטרים כי הוא מעוכב או עצור ולא הסבירו לו את הסיבה בגינה מעכבים אותו. בנוסף, לא הוקראה בפניו זכותו לשמור על שתיקה וכן להיוועץ עם עורך דין.
בית משפט השלום קבע, כאמור, כי זכותו של הנאשם להליך הוגן נפגעה וזיכה אותו מכל אשמה. בית המשפט אף דחה את ערעור המדינה בעניין וקבע כי אף שלא כל פגם בהתנהלות המשטרה יוביל בהכרח לפסילת הראיות, במקרה דנן, היות שהראיות המפלילות הושגו תוך פגיעה מהותית בזכויות הנאשם, אין מנוס מכך.


מקרה זה מחדד את הכלל של שוויון בפני החוק והזכות להליך הוגן ששמורה לכל אדם, ואין זה משנה מהי העבירה בה הוא נחשד. הוא הדין גם לגבי זכות ההיוועצות עם עורך דין השמורה לכל חשוד או נאשם. זכות זו, וכך קבע גם בית המשפט, עולה על הנזק שעלול להיגרם מפסילת הראיות ואי מיצוי הדין עם הנאשם.

זכרו תמיד כי היוועצות עם עורך דין אינה בגדר מותרות – זוהי זכותכם המלאה וזו חובתן של רשויות האכיפה לאפשר לכם לממש אותה.

לקריאת הכתבה המלאה באתר psakdin לחצו כאן.