החוק מגן על כולם

על חשיבותה של הכרת זכויותיכם במהלך חקירה משטרתית

08/05/2016

עבירות סמים מפגישות לעיתים רבות אזרחים נורמטיביים מן השורה עם מערכת החוק בפעם הראשונה. החוק, בניגוד לחברה, אינו מבחין בין סמים "קלים" ו"קשים" ואחזקה או שימוש בכל חומר המופיע בפקודת הסמים המסוכנים מהווה עבירה פלילית לכל דבר ועניין, גם אם המעשה נתפס כנורמטיבי ומקובל בחברה.

לכן נוצר מצב, שרבים מהנתפסים כ"חשודים" בעבירות סמים לא ביקרו מימיהם בתחנת משטרה, לא כל שכן לצורך חקירה, ואינם מודעים לזכויות השמורות להם על פי חוק, בין אם הם אשמים בעבירה בגינה הם נחקרים ובין אם לא.

ביום ראשון, 1.5.2016, זיכה שופט בית משפט השלום באילת, גל טייב, צעיר שהואשם בהחזקת סמים, וזאת משום שחוקרי המשטרה בתחנת אילת סירבו להקשיב לגרסתו. הצעיר טען כי רק העביר לחבר תיק שבו הייתה שקית סמים וכי אין לו כל קשר לסמים עצמם. חוקרי המשטרה מיאנו לתת לו להשמיע את הדברים ומיהרו לסיים את החקירה תוך חמש דקות בלבד, כך על פי סניגורו של הנאשם.

השופט מתח ביקורת קשה על התנהלות המשטרה במקרה זה, שלדבריו רק ביקשה לצאת לידי חובתה "מבלי לתת לנאשם אפשרות אמיתית למסור את גרסתו". עוד קבע השופט כי מדובר בהתנהלות שאינו ראויה ו"עומדת בסתירה מהותית לכלל הבסיסי ביותר שאמור להדריך אותה ובדרך כלל אף מדריך אותה והיא חקר האמת".

חקירת משטרה בחשד לביצוע עבירה אינה דבר נעים, אך גם אם נקלעתם לסיטואציה כזו, מכל סיבה שהיא, חשוב לדעת מהן זכויותיכם וכיצד יש להיערך לקראתה. מערכת המשפט מפעילה שיקולים רבים בבואה לפסוק בתיקים העוסקים בעבירות סמים: כמות הסם הנתפס, אופן ומטרת החזקתו, שיתוף הפעולה של הנאשם, עברו הפלילי ומצבו האישי.

משום כך, ובשל מורכבותו של החוק, כדאי להיוועץ עם עורך דין פלילי עוד בטרם חקירת המשטרה ולהבין כיצד עליכם לפעול, לעמוד על מיצוי זכויותיכם כדין עד תומן ולהשיב את חייכם למסלולם התקין במהירות האפשרית.

לקריאת הכתבה המלאה באתר ynet לחצו כאן.